???????????

авторизуйтесь через:

     
або

використовуючи адресу e-mail

Расширения Joomla

 

 Днями із Польщі повернулася обласна делегація, яка взяла участь у 10-денному циклі навчальних семінарів з питань водопостачання та охорони навколишнього середовища. Перший заступник голови Острозької райдержадміністрації Іван Сопіга та начальник управління агропромислового розвитку Роман Нех теж побували у сусідній країні. Вони прослухали лекції на екологічну тематику та відвідали деякі промислові об’єкти та приватні господарства, щоб побачити як працюють системи біологічного очищення стічних вод та сміттєпереробні заводи. Враженнями від побаченого ділиться перший заступник голови Острозької РДА Іван Сопіга.

– Іване Сергійовичу, яка була мета візиту до Вармінсько-Мазурського воєводства Республіки Польща?

– Переймати досвід наших західних сусідів в очищенні стічних вод та вирішенні екологічних проблем. Це було запрошення Фонду охорони навколишнього природного середовища та водного господарства в Ольштині в рамках Договору про міжрегіональне співробітництво між Рівненською областю та Вармінсько-Мазурським воєводством. Всі витрати покривала приймаюча сторона.

– Чому полякам цікаві такі проекти, адже витрачені кошти можна було б використати для власних потреб?

– За словами керівників фонду, у 1990-х роках вони їздили в Західну Європу, аби вчитися в них, як добре господарювати в цій сфері, тож тепер є відчуття обов’язку ділитися вже своїм досвідом з сусідами. Однак, це не єдина причина: не можна досягти успіху в екології однієї країни, якщо її сусіди про неї не дбають. Екосистеми країн одного регіону тісно пов’язані, річки протікають по території декількох держав і якщо в одній її забруднюють, то і в іншій вона не буде чистою.

– Як Ви оцінюєте успіхи Польщі в питаннях екології?

– Важко оцінювати тих, у кого вчишся. Можна говорити про враження, а вони захоплюють! Вармінсько-Мазурське воєводство називають «країною тисячі озер». Половина території воєводства має той чи інший статус природоохоронної території. Тут важко залучати інвестиції в промисловість, однак рекреація розвивається завдяки високому попиту: сюди щосезону приїжджають десятки, а може і сотні тисяч туристів. Вони тут не просто відпочивають, але й оздоровлюються, адже «країна тисячі озер» змогла побороти екологічні проблеми, в яких опинилася на початку 90-х років.

– І все ж, що є такого в них, чого нема в нас?

– Системи очищення стічних вод, сміттєсортувальні та смітєєпереробні заводи, очищення викидів на промислових підприємствах. Їх очисні споруди подекуди дають воду чистішу, ніж в річках.

– Хто будував цю інфраструктуру і за чиї кошти вона утримується?

– Усі об’єкти, на яких ми побували, на 80-90% були профінансовані за кошти Європейського Союзу. А це проекти вартістю 5, 10, 20 мільйонів євро. Що стосується утримання, то це самоокупні підприємства, які є повноцінними гравцями на ринку. Там не розраховують на дотації з місцевого бюджету, тому, якщо електроенергія дорога, шукають альтернативні шляхи її отримання, наприклад з сонячних електростанцій.

– Чи можливо, на Вашу думку, запровадити в нас, на Острожчині, такі технології очищення стічних вод чи переробки сміття, як у Польщі?

– Можливо і необхідно! Говорять: «Ти є тим, що ти їси». Додам – і п’єш, і дихаєш. Хоча це смішно звучить для нас, проте не можна розраховувати на хороше здоров’я, не дбаючи про екологію. Сьогодні для кожного міста питання очищення стічних вод – великий виклик, як для районів і областей – питання поводження з відходами. У Польщі, в селах, де немає централізованого водовідведення, встановлюють присадибні системи біологічного очищення стічних вод, а люди у кожній місцевості навчилися сортувати сміття, нерідко під наглядом камер спостереження.

– Ви кажете, що можливо і необхідно, та чи буде запроваджено?

– Так, буде, питання тільки в часі. Я говорив про фінансування ЄС на подібні речі в Польщі. Нам ці гроші в таких обсягах поки що ніхто не дає, а реалізовувати проекти вартістю 20-30 мільйонів євро при власних надходженнях районного бюджету 20-30 мільйонів гривень немає змоги. До того ж, західні партнери України не поспішають фінансувати інфраструктурні об’єкти. Їх позиція проста: спочатку піднімаємо свідомість людей у ставленні до природи, тоді все інше. Думаю, нам не знадобиться вже багато часу, аби зрозуміти те, що зрозуміли поляки у 90-х.

У Вармінсько-Мазурському воєводстві сильно розвинене молочне скотарство. Однак ця продукція не йшла в Європу, а інвестиції в переробку молока не йшли в Польщу доти, доки вода не стала чистою. У місті Мронгово зараз працює потужний молокозавод і будується ще один – з виготовлення сухих молочних сумішей. Робочих рук бракує і вони чекають на допомогу з України. Виникає питання: чому б не побудувати той завод в Україні, де є робоча сила? Відповідь проста і криється вона в екології…

Розмовляла Ольга ФІЛІНА

Коментарі:

  • Facebook
  • Життя і Слово

Додати коментар


Захисний код Оновити