???????????

авторизуйтесь через:

     
або

використовуючи адресу e-mail

Расширения Joomla

Щороку ми святкуємо Воскресіння Ісуса Христа у неділю, однак нема чітко визначеної дати. До того ж, часто східні та західні християни святкують у різні дні. Чому ж так відбувається?

У православ’ї, католицтві та іудаїзмі відзначають Великдень в різні дні. Адже кожна віра підпорядковується своєму календарю. Юліанський діє у православних і григоріанський – у католиків. В іудеїв Великдень припадає на день, коли євреї пішли з Єгипту. Саме слово «пасха» походить з єврейської мови, де воно звучить як «песах», і перекладається як «вихід», «перехід», дослівно «проходити повз». Понад 5 тисяч років тому євреї вирушили з єгипетського полону до Землі Обітованої. Вони йшли пустелею довгих 40 років, не одне покоління людей змінилося за цей час, жоден із тих, що народилися у неволі, не дійшли до свого нового дому. На згадку про визволення з рабства єврейський народ став святкувати Пасху. Згодом цим же словом почали називати ягня, яке заколювали на честь Пасхи. В іудеїв пасха починається 14 нісана, але не за сонячним, а місячним календарем. До речі, в Ізраїлі зараз триває 5778 рік.
За правилами, прийнятими на першому Вселенському соборі в 325 році, християнська Пасха не може святкуватись перед або водночас з іудейською, бо у такий спосіб порушується послідовність євангельських подій. Адже у четвер, під час Таємної вечері, Ісус Христос їв з учнями пасхального агнця, вранці в п’ятницю Сина Божого розіп’яли, а в неділю Він воскрес. Однак католики цього правила не дотримуються. В іудеїв пасха починається 14 нісана, але не за сонячним, а місячним календарем. До речі, в Ізраїлі зараз триває 5778 рік.
Чому ж дата Воскресіння Христового у православному та католицькому календарях щороку інша? Дату Великодня визначають за допомогою спецiальної системи розрахунку, так званої пасхалiї. Дати святкування Великодня та перехiдних церковних свят на кожен рiк встановлюють за таблицями, у яких подано взаємозв'язок великої кiлькостi календарно-астрономiчних величин. В основу пасхалій покладено кілька норм: обертання  Землі навколо  Сонця  (дата  рівнодення); обертання  місяця  навколо Землі (повний місяць); встановлений день святкування — неділя.

Вже у перші століття християни, розкидані по всій Римській імперії, живучи в різних культурних середовищах, святкували спомин Господньої смерті й воскресіння (Святу Пасху) в різні дні. У ІІ столітті були деякі Церкви, які святкували Пасху разом із юдеями, незважаючи на те, припадав цей день на неділю чи ні (оскільки Христос історично помер, за синоптичними Євангеліями, на другий день Песаху, або, згідно з Євангелієм від Івана, у сам день Песаху). Деякі святкували Великдень на наступну неділю після Песаху. Вчені нарахували 4 методи обчислення дати Пасхи, які використовували християни у IV столітті.

І Вселенський Собор у Нікеї в 325 році вперше вирішив це питання, запропонувавши всім християнам святкувати Великдень у першу неділю після повного місяця після весняного рівнодення. Цей метод обчислення дати Пасхи прийняли усі Церкви. Однак згодом Юліанський календар виявився недосконалим. А 1582 року Папа Григорій ІІІ запровадив реформу й ухвалив новий церковний календар, нині відомий як Григоріанський. За новими правилами, весна стала починатися на 11, а згодом на 13 днів раніше, а з кожних 400 років вилучають 3 доби. Відтоді й виникла різниця у датах визначення Пасхи – римо-католики разом із більшістю протестантських течій святкують Великдень за новою пасхалією, православні та греко-католики – святкують згідно з постановами Нікейського собору.
Отож, щоб розрахувати дату Великодня, потрібно брати до уваги декілька принципів.

  1. 1. День весняного рівнодення, який припадає на 21 березня – відправна точка для обчислень.
  2. 2. Перший молодий місяць після дня весняного рівнодення. Щороку це дійство потрапляє на різну дату, у цьому і криється загадка непостійності  Великодня.
  3. 3. Після першого молодика потрібно позначити в календарі першу неділю. Саме вона буде днем відзначення Великодня.
  4. 4. Буває так, що перший молодик потрапляє на неділю, тоді свято випадає на наступну неділю.
  5. 5. Повний місяць настає кожні 29 днів – це закони місячного календаря.
  6. 6. Дата свята повинна вписатися в проміжок: від 4 квітня до 8 травня. Цей відрізок пов’язаний з дією місячного і сонячного календаря.

Отже, 31 березня 2018 року, в суботу, настав перший повний місяць після зустрічі зими з весною. Таким чином, перша неділя після молодика, через тиждень, випадає на 8 квітня. Це і є дата святкування Пасхи цьогоріч.

Заклики щодо встановлення спільних дат святкування релігійних подій у католиків та православних лунають вже давно. Головні духовні особи заявлять, що їхня церква навіть “готова відмовитися” від використовуваного зараз методу розрахунку дати Великодня, однак на заваді до прийняття рішення стають давні постулати та сформовані віками традиції, від яких не всі бажають відмовитися. Тож наразі, як бачимо, католики вшановують Воскреслого Христа і освячують паски інколи одночасно з православними, а частіше на тиждень, два, а то й на п’ять тижнів раніше. Коли у православних триває строгий піст, католики вже розговілися.

Підготувала Вікторія КРИГЕР

Коментарі:

  • Facebook
  • Життя і Слово

Додати коментар


Захисний код Оновити