???????????

авторизуйтесь через:

     
або

використовуючи адресу e-mail

Расширения Joomla

Наш славний Острозький край наша невичерпна історія. Всім відомо, що з минулих століть до наших «Волинських Афін» була звернена увага звідусіль. Є чим нам пишатися, історія подарувала нам пам’ятки архітектури, які є нашою величчю, цінністю, гордістю, історією, яка має бути збережена та передана  нащадкам. Приємно, що все більше туристів зацікавлюються нашим краєм, адже побачити, побувати та вдихнути  історію минулого є бажання у багатьох.

Сьогодні більшість жителів міста Острога та району звернули увагу, що біля Татарської вежі триває рух, а дехто чув про нові проекти, конкурси, реконструкції різних  історичних пам’яток, які  відбуваються у місті тощо. Сьогодні мова піде про «Культурний барбакан» – проект, який вже реалізовується. У соцмережах та місцевих виданнях  була новина про цю ідею – змінити, відродити та дати подих для другого життя Татарській надбрамній вежі.  Кілька століть вона стояла та руйнуйвалась, адже відомо, що коштів на підтримку та відновлення архітектурних пам’яток з держбюджету майже не виділялись, а про саму браму, ії велич ми могли дізнатись лише із історичних джерел та картин місцевих художників. Татарська надбрамна вежа стоїть  сьогодні майже на городі острожан. Названа на честь Татарського передмістя, на якому князь Острозький осадив полонених татар. Прийшов час згадати і про неї, і вже сьогодні триває процес ревіталізації.

З чого усе починалося

На конкурс «Малі міста – великі враження» відділ культури і туризму Острозької міської ради наприкінці 2017 року подав проект «Створення арт простору «Культурний барбакан». Організатори подали ідею створення у Татарській вежі локацію для мистецьких подій. Вони вбачають відтворення зруйнованої стіни за допомогою металевої конструкції. Для цього передусім варто поприбирати і надати привабливого вигляду території навколо. А вже у вежі можна буде облаштувати сцену, місця для сидіння, щоб організовувати мистецькі події, акції тощо.

Як розповіла ініціатор проекту, начальник відділу культури та туризму виконкому Острозької міської ради Ольга Лозюк, її дуже турбувало, що пам’ятка просто стоїть, руйнується і ніяк не задіюється у життя міста. Створювати там музей дорого і досить проблемно. А от  зробити там арт-простір, який поєднає в собі сучасні можливості і з наявним ресурсом, – рішення вдале. Тож Ользі Федорівні вдалося згуртувати однодумців, представників влади, закладів культури, музеїв, Острозької академії, громадських організацій – загалом усіх, кому цікава ідея відродження пам’яток Острога навколо цієї ідеї. Звичайно, були консультації за спеціалістами, численні дискусії та обговорення усіх нюансів. 

Слід зазначити, що простір планують організувати таким чином, аби культурне життя стало більш доступним людям з особливими потребами. Після втілення ідеї вежа стане об’єктом постійної уваги туристів і мешканців міста: тут можна буде проводити театралізовані дійства, інтерактивні екскурсії, квести, слухати лекції, вдихаючи віяння історії.

b2

Фінансовий аспект

Збір коштів на підтримку мистецького проекту «Культурний барбакан» стартував  ще 17 липня. Фінансовий збір ініціювала  Анастасія Драчук, директор Туристично-інформаційного центру Острога, коли стало зрозуміло, що виділених коштів не вистачає. Для повної реалізації проекту ще необхідно 100 тисяч.

Це викликало активне обговорення. У соцмережах були і негативні коментарі, і схвальні відгуки. Дехто висловлював побоювання, чи не втратять після таких перетворень Татарська надбрамна вежа своє історичне обличчя, хоча кожен крок організатори узгоджують із музейними працівниками, іншими спеціалістами.  Тож Анастасія Драчук вирішила детальніше розповісти про фінансову ситуацію.

«У нас є три джерела фінансування: обласне, міське та міністерське. За перше, тобто ті гроші, які отримав заповідник від управління культури буде покладена бруківка всередині вежі та зроблена обмостка навколо для відведення води. Міська рада фінансує електрифікацію пам’ятки, підсвітку зовнішню, а також робить тротуар навколо (буквою «Г»), на всю вулицю Татарську бракує знову ж таки фінансування, хоча буде витрачено не обіцяних 100 тис, а 150 тисяч грн. Тепер про те, куди підуть ваші гроші. Благоустрою потребує не лише, так скажемо, фасадна сторона вежі, де планується металева стіна, а й задня, що безпосередньо межує з хатою. Власними силами було вже проведено 4 толоки та розчищено територію навколо вежі», – повідомила Анастасія Драчук. Тож кошти, які надійшли на благодійний рахунок, будуть використані на встановлення паркану між пам’яткою та приватною територією, для ландшафтного планування та встановлення лавочок на схилі.

Що робиться сьогодні

За словами Ольги Лозюк, місцеві мешканці обурювалися, що було вирізано дерева, зокрема і плодові, які вони посадили біля вежі ще тридцять років тому. «Нам дуже прикро, що є така реакція, і жаль людської праці, але ці насадження є незаконними та наносять непоправну шкоду пам’ятці 16 ст. Також дерева заважають реалізації проекту, що допоможе вберегти та вдихнути нове життя Татарській вежі. Сподіваюсь, що найближчим часом думка громадськості зміниться і ми матимемо розуміння та підтримку від острожан, адже наш проект – величезний шанс для нашого міста стати туристичним центром не лише на Рівненщині, і не лише в Україні – зауважила ініціатор проекту. Відповідно до акту обстеження пам’ятки науковими співробітниками Державного історико-культурного заповідника м. Острога було здійснено вирізку дерев навколо та в середині пам'ятки архітектури національного значення Татарської вежі. Наявність зелених насаджень заважала огляду, вентиляції і просиханню стін вежі, що сприяло руйнуванню.

Спільними силами було здійснено не одне прибирання у вежі та прилеглій території. Окрім цього, кожен, хто дав свої власні кошти на щось, безсумнівно, буде його цінувати. Тож акція не тільки принесла додаткові гроші, а й активізувала всіх небайдужих людей. Тепер можна помітити, що кожного дня вежа змінюється і набуває нового вигляду. Всередині вежі вже поклали бруківку, тривають ремонтні роботи доріжки навколо.

 «Чесно кажучи, я знала з десяток людей, які підтримають проект за будь-яких умов, але я не очікувала, що ми зберемо більше 7 тисяч за тиждень. Ще раз дякую всім небайдужим! Це перший досвід спільнокошту в Острозі, а вже такий успішний%», – стверджує Анастасія Драчук. Станом на 16 серпня зібрано майже 20 тисяч гривень.

Долучитися до збору коштів на проект «Культурний барбакан» може кожен охочий. Проте бажано зробити це до 16 вересня – дня відкриття. Для зручності на сайті проекту розміщений спеціальний таймер, який і відображає, скільки часу залишилось до кінця збору коштів.

Допомогти фінансово можна за реквізитами:

Благодійний рахунок
 Відділ культури і туризму виконкому Острозької міської ради

 МФО 833017

 Р/Р 31552360128780

 банк ГУДКСУ у Рівненській обл.

Картка ПриватБанку
 Одержувач платежу:
Драчук Анастасія Ігорівна
 Номер картки: 5169360002642522

 Установа банку:
ПриватБанк
 МФО банку: 305299

 ЄДРПОУ (або ОКПО): 14360570

 Рахунок одержувача: 29244825509100

 Острожани, не будьмо байдужі. Подаруймо пам’ятці архітектури друге життя разом! 

Коментарі:

  • Facebook
  • Життя і Слово

Додати коментар


Захисний код Оновити