???????????

авторизуйтесь через:

     
або

використовуючи адресу e-mail

Расширения Joomla

Обласні та районні посадовці з’ясовували ситуацію спільно з директорами шкіл

Приїзд головного освітянина Рівненської області на Острожчину минулого тижня був зумовлений фінансовим конфліктом. У квітні педагоги Острожчини не отримали всіх виплат. У зв’язку із економічною ситуацією відділ освіти підготував наказ про скорочення надбавки за престижність з 20 до 5 відсотків, щоб уникнути заборгованості заробітної плати до кінця року. На захист педагогів стала Інна Гвізда – директор НВК «Грозівська ЗОШ І–ІІ ступенів - ДНЗ», яка написала звернення до першого заступника голови РОДА, депутат облради Віталія Ундіра з проханням з’ясувати ситуацію і «повернути все на свої місця».

Віталій Ундір дав доручення начальнику управління освіти і науки Рівненської облдержадміністрації Григорію Таргонському із залученням відповідних структур вивчити це питання із виїздом на місце. Тому 8 травня у приміщенні Острозького РБШ відбулася нарада за участі першого заступника голови РОДА Віталія Ундіра, начальника відділу освіти РОДА Григорія Таргонського, голови Острозької РДА Богдана Туровича, начальника відділу освіти Острозької РДА Олександра Харчука, керівників профспілки освітян, директорів шкіл, депутатів, представників ЗМІ.

Слід зазначити, що сьогодні освітня галузь фінансується за принципом «кошти ходять за дитиною», тобто більше фінансування отримують заклади, в яких навчається велика кількість дітей. Звичайно, зарплату потрібно виплачувати і тому вчителю, який працює в класі, де 2-3 дитини, і тому, який працює із 20 учнями, але державне фінансування на ці заклади різне. Тож, щоб район міг утримувати і малокомплектні школи, не закривати їх, варто шукати інші шляхи. Хоча міносвіти закликає до оптимізації – створення кількох опорних шкіл у районі для отримання якісної освіти, а в решті закладів потрібно понизити ступінь. Щоб якось вирівняти ситуацію, гроші забирають у «багатших» навчальних закладів (їх називають донорами) та віддають «бідним», такий собі «робінгудський» метод, як зазначив Григорій Таргонський, аналізуючи економічний стан освіти Рівненщини. У розрізі області донорами є північні райони, де велика наповнюваність у класах, а в деяких сільських школахна Поліссі навчання відбувається у три зміни.

Начальник відділу освіти Острозької РДА на прикладі діаграм показав, які школи на Острожчині є малокомплектними, а які є найбільшими «донорами», де найбільші/найменші витрати на одного учня, зазначивши, що оптимізувати усю шкільну мережу за рік не вдасться. Адже є школи, до яких з Острога потрібно доїжджати через сусідні області.

 «Передбачаючи кошторис, ми беремо до уваги кількість учнів, а не педагогів. Кількість учнів у школах Острожчини – 3200. Вчителів –  617, а відтак на 1 освітянина припадає всього 5 учнів. Хоча середній показник повинен бути щонайменше 10-12 учнів, а в ідеалі – 18-22 на вчителя. Цьогоріч до районного бюджету надійшло 68 мільйонів гривень субвенції. Однак цієї суми замало для виплати усіх можливих надбавок. Про це я вже давно попереджав», – повідомив Олександр Харчук. Він пояснив, що відділ освіти пішов на такий крок вимушено, адже закладених коштів на галузь освіти не вистачить на оплату заробітної плати у листопаді-грудні. А заборгованість із виплати зарплати передбачає фінансову, адміністративну та кримінальну відповідальність керівника.

Григорій Таргонський подякував за можливість побувати в Острозькому районі та поспілкуватися із директорами шкіл з приводу усіх болючих питань. Він підкреслив, що коштів на фінансування галузі освіти у держави вистачає, в області теж. Але їх можна буде освоїти, якщо у школах буде достатня кількість дітей.

«Є формульний розрахунок, який напряму залежить від наповнюваності шкіл. Україна, на превеликий жаль, не є самодостатньою країною в плані наповнення бюджету і ми використовуємо кошти, які дає нам Міжнародний валютний фонд, ЄС. Аналізуючи нашу мережу, вони бачать, що середня наповнюваність класу в ЄС 18-22, а в Острозькому районі 4-5, а місцями 2. Коли в класі менше 5 учнів, це неякісна освіта. Обладнана опорна школа дає зовсім іншу якість освіти. Ми вивчали досвід інших країн. У Польщі вчитель працює 27 годин у малокомплектній школі, але має навантаження 18 годин, тобто частково працює на волонтерських засадах... Іншого шляху, ніж проводити оптимізацію, нема, хоча в нас були і є противники цього процесу», – зазначив Григорій Таргонський. Також він розповів, що сьогодні об’єднані територіальні громади Рівненщини вже без проблем виплачують не тільки зарплату з надбавками, а й осучаснили свої освітні заклади. Тобто адмінстративна реформа, яка полягає у створенні потужних ОТГ, має позитивні наслідки і для освітньої галузі через створення мережі опорних шкіл.

Своїм баченням цього проблемного питання, а загалом і ставлення до педагогів, поділився і Віталій Ундір: «У мене дуже високий рівень довіри до вчителів. На жаль, у людей погляд інший. Варто кожному почитати коментарі про якість освіти, про те, як діти вчаться, і спільно подумати, як підняти цю довіру… Чи справедливо, що всі отримують 20%? Чи, може, одні мають отримувати 20%, інші – 15, а ще інші 5%? Чи готові наші педагоги відмовитися від 5, 10 % заради того, щоб галузь Острожчини вижила? Коли ми дамо відповідь на ці питання, тоді тільки буде відверта та правильна розмова» – переконаний посадовець.

Зовсім іншу точку зору продемонструвала Інна Гвізда, яка ініціювала розгляд цієї проблеми: «Сьогодні тут всі говорили, що не вистачає коштів на грудень. Але ще є 7 місяців, щоб знайти спосіб дофінансування, можна звернутися до народних депутатів, до Міністерства освіти. При формуванні фонду заробітної плати в минулому році я підписувала наказ про виплату 20 % за престижність. Після 24 квітня я повинна видати інший наказ про зменшення кількості відсотків. Але згідно закону має бути наказ про зміну істотних умов праці, а працівники мають бути попереджені за 2 місяці. Тому я у квітні не підготувала такий наказ, бо це порушення законодавства. Я не підпорядковуюсь начальнику відділу освіти, але бухгалтерія відрахувала з працівників мого навчального закладу 15 %, бо виконувала наказ свого керівника. Хоча я як директор школи несу юридичну відповідальність за виплату усіх видів надбавок. Вважаю наказ відділу освіти незаконним і вимагаю його анулювання. Нагадаю слова міністра освіти Лілії Гриневич про те, що заощадження на вчителях – це вищий прояв цинізму. Тому не знущайтеся над вчителями. Я знаю, як комфортно працювати у великій школі. Я переживаю за вчителів і працівників, які можуть втратити роботу, але найбільше мені болить приниження, якого сьогодні зазнають вчителі. Якщо потрібно ОТГ – робіть, якщо потрібна оптимізація – проводьте. Якщо буде позитивний результат, люди підтримають, якщо негатив – буде супротив. Але робіть щось. І процес піде!» – закликала чиновників Інна Гвізда, щоправда, додавши, що ніхто зараз не може передбачити, яким шляхом піде новообраний Президент.

DSC01893

До спілкування також долучилися інші присутні: голова Острозької РДА Богдан Турович, начальник відділу загальної середньої та дошкільної освіти Святослав Сидорук, начальник відділу фінансово-економічної та кадрової роботи управління освіти РОДА Тетяна Рожко, начальник райміської профспілки працівників освіти і науки Юрій Марунченко, депутат Острозької районної ради Роман Свинарчук, директор Вельбівненської ЗОШ І-ІІІ ст. Степан Остапович. Під час розмови порушували й інші питання, серед яких: сплата батьківських внесків на поточні витрати; падіння авторитету чителів; відтік кадрів із сільської місцевості; виїзд населення на заробітки, що не сприяє збільшенню учнів у малокомплектних школах. У підсумку з приводу головного питання зустрічі прозвучали обнадійливі твердження, що до кінця року педагоги отримають усі невиплачені надбавки, якщо буде така можливість. Для цього представники районної та обласної влади пообіцяли надіслати звернення до вищих інстанцій,  а відповідні служби повинні ще раз перевірити законність скорочення надбавки за престижність відділом освіти Острозької РДА.

DSC01882

Вікторія КРИГЕР

Коментарі:

  • Facebook
  • Життя і Слово

Додати коментар


Захисний код Оновити