???????????

авторизуйтесь через:

     
або

використовуючи адресу e-mail

Расширения Joomla

20 років тому напередодні шевченківських урочистостей 1997 р. Національну Шевченківську премію отримав видатний український режисер і сценарист Леонід Михайлович Осика. Поряд з Сергієм Параджановим і Юрієм Іллєнком Леонід Осика (8 березня 1940 р. – 16 вересня 2001 р.) був найяскравішим представником української школи «поетичного кіно», тож зрозуміло, що високих звань і нагород він був удостоєний лише в роки Незалежності – Народний артист України, лауреат Національної Шевченківської і Державної Довженківської премій.

Фільмографія майстра включає художні стрічки «Хто вернеться – долюбить», «Камінний хрест», «Захар Беркут», «Тривожний місяць вересень», «Етюди про Врубеля» та ін. 

Останнім художнім фільмом Леоніда Осики судилося стати стрічці «Гетьманські клейноди» за мотивами історичної повісті Богдана Лепкого «Крутіж». Дія картини відбувається у 1659 р., коли син Богдана Хмельницького Юрій усунув від влади гетьмана Івана Виговського і пішов на підданство московському цареві. Сестра Юрія Олена і її прихильники намагаються врятувати символи гетьманської влади і незалежності України.

Сценарій фільму написав сам Юрій Осика у співавторстві з Сергієм Дяченком, що невдовзі (разом з дружиною Мариною) став учасником знаменитого подружнього тандему в жанрі наукової фантастики і фентезі. Головним оператором «Гетьманських клейнодів» став один із трьох братів-кінематографістів Іллєнків – Вадим, а композитором – Володимир Губа. Консультував картину двічі лауреат Шевченківської премії художник Георгій Якутович.

Частина епізодів фільму Осики знімалася восени 1992 р. в Острозі – біля Круглої вежі на Замковій горі, в інтер’єрах самого замку, біля мурів Межиріцького монастиря. Тож на якийсь час Острог став місцем творчої праці об’єднаних режисером акторів Людмили Єфименко, Леся Сердюка, Бориса Хмельницького, Володимира Коляди та інших виконавців. Та й острожани могли заробити якусь копійку (точніше, якусь тисячу тодішніх купоно-карбованців) у масових зйомках.

Прем’єра фільму відбулася 1 вересня 1993 р. – на жаль, в час, коли далі розвалювалася система кінопрокату, тож стрічку глядачі переважно бачили на телеекрані або – пізніше – в мережі, що, звичайно, не зовсім те. А 1997 р. Леонід Осика отримав Шевченківську премію – заслужену відзнаку за свої класичні фільми початку 1970-х рр. «Камінний хрест» та «Захар Беркут» і за зняті в Острозі «Клейноди».

Коментарі:

  • Facebook
  • Життя і Слово

Додати коментар


Захисний код Оновити