???????????

авторизуйтесь через:

     
або

використовуючи адресу e-mail

Расширения Joomla

Світ ловив мене, та не спіймав. Ця найвідоміша фраза Григорія Сковороди викарбувана на його могилі. Григо́рій Са́вич Сковорода́  — український просвітитель-гуманістфілософпоетпедагог народився 22 листопада (3 грудня1722 року. Освіту здобув у Києво-Могилянській академії. Переслідуваний світськими та духовними властями, з 1770-х років вів життя мандрівного філософа

Про стиль його життя з харківського періоду його перший біограф пише: «Уставав дуже рано, їв раз на день, без м'яса і риби, був завжди веселий, сильний, рухливий, з усього задоволений, до всіх добрий, усім готовий послужити. Поважав і любив добрих людей без різниці їх стану, навідувався до хворих, розважав сумних, ділився останнім з тим, хто нічого не мав».(«Житіє Сковороди»)

 

У молодості Сковорода мав одружитися з дочкою хуторянина Оленою Майор, але перед вінцем задумався, як зміниться його життя. Уявив подробиці, зібрав речі - і пішов у світ. Навіть зрадів Сковорода, коли дізнався, що Олена Павлівна вдало вийшла заміж.

Постать філософа і вчителя обросла легендарними подробицями. Він міг стати вельможним, шанованим, багатим… Але обрав свободу. Відмовився від співу у капелі імператриці Єлизавети. Не хотів бути прислужником чи просто йому стало нудно. Він став вчитися читати і писати давньоєврейською, грецькою та латиною.

Рим, Венеція, Будапешт, Відень. Поживши у вищому товаристві, Григорій Сковорода все-таки повертається до Києва.

Вільний козак, самотній філософ, неформал за сьогоднішніми критеріями. Усе своє життя доводив просту істину: "Щастя полягає в тому, щоб, відкривши у собі справжню до чогось здібність, побудувати на ній своє життя. Адже найпотрібніше, - переконує Сковорода, - нам дається легко. А те, що дається найтяжче,  не потрібне нам взагалі".  Його висловлювання актуальні завжди і можуть бути корисними кожен день.

 1. Якщо любиш прибуток, шукай його пристойним шляхом. Тисяча на те перед тобою благословенних ремесел.
 2. У істини проста мова.
 3. Найголовніша з усіх згубних пристрастей є заздрість – мати інших пристрастей та беззаконь.
 4. Уникай людей, які, бачачи твої вади і недоліки, виправдовують їх або навіть схвалюють. Такі люди або підлабузники, або боягузи, або просто дурні. Від них не чекай допомоги ні в якій біді чи нещасті.
 5. Краще в одного розумного і добродушного бути в любові і повазі, ніж у тисячі дурнів.
 6. Ми повинні бути вдячні Богові, що він створив світ так, що все просте – правда, а все хибне – неправда.
 7. Ні про що не турбуватися – значить, не жити, а бути мертвим, адже турбота – рух душі, а життя – це рух.
 8. Не все те отрута, що неприємне на смак.
 9. О, якби ми в ганебних справах були такі ж соромливі і боязкі, як часто ми буваємо боязкі і хибно соромливі у порядних вчинках!
 10. Похибки друзів ми повинні вміти виправляти або зносити, коли вони несерйозні.
 11. Для шляхетної людини ніщо не є таким важким, як пишний бенкет, особливо коли перші місця на ньому займають дурні.
 12. Що полюбив, в те й перетворився.
 13. Хіба може говорити про біле той, кому невідомо, що таке чорне?
 14. Ніхто не може вбити в собі зло, поки спершу не зрозуміє, що таке зло, а що добро. А не пізнавши цього усередині себе, як можна пізнати і вигнати його в інших.
 15. Нам недобре від того, що ми знаємо багато зайвого, а не знаємо найпотрібнішого: самих себе. Не знаємо того, хто живе в нас. Якби ми знали і пам’ятали те, що живе в кожному з нас, то життя наше було б зовсім інше.

Вікторія КРИГЕР

Коментарі:

 • Facebook
 • Життя і Слово

Додати коментар


Захисний код Оновити