???????????

авторизуйтесь через:

     
або

використовуючи адресу e-mail

Расширения Joomla

До Міжнародного дня пам’ятників й історичних місць, який відзначають 18 квітня, ми поспілкувались із Анастасією Хеленюк – директоркою Музею історії Національного університету «Острозька академія». Адже цей університет є також історичною пам’яткою не лише міста Острога, а й усієї України.

– Анастасіє Анатоліївно, порекомендуйте топ-5 історичних місць в Острозі чи в Острозькому районі.

  • Топ-5 історичних місць? Перше – це Національний університет «Острозька академія». Друге – це, звичайно, Острозький замок. Практично всі історичні місця знаходяться в Острозі. Але є і в районі, найвизначніші у Межирічі та Новомалині. У Межирічі – Свято-Троїцький чоловічий монастир-фортеця (XV—XVII століття), Городище (там, де монастир), воно дуже красиве. Межиріцький монастир належить до найвизначніших історико-архітектурних ансамблів України доби Ренесансу і є основою унікального середньовічного оборонного комплексу. Новомалинський замок побудований у XIV столітті, але зазнав руйнувань під час Другої світової війни. Тому зараз там залишились лише руїни.

Острозька академія сама є історичною памяткою. Зокрема, тут колись знаходився монастир. Розкажіть про нього.

– Для того, щоб познайомитися з монастирським комплексом 18 століття, бажано замовити екскурсію. Його можна побачити зовні, якщо заходити на територію університету. Зліва від академічного храму будівля, яка прилягає, - це власне комплекс монастиря капуцинів 18 століття. Це дуже цікавий орден монахів-капуцинів, які побудували цей монастир. Вони мали своїм гаслом: «Нічого для себе, все для людей». Виготовляли ліки, роздавали їх бідним, проводили зустрічі з людьми, проповідували бідним людям, і жили тут до 1832 року. І дуже добре співіснували з острожанами. Вони побудували монастир за міським валами. Комплекс монастиря зберігся.

– В академії також є і підземелля монахів. Що ви можете розповісти про нього?

– Підземелля під костелом використовувалось для поховань. Підземелля під корпусом використовувалось для господарських приміщень. Коли відродилась академія, ці підземелля були дуже занедбані, і вони поступово були відроджені. Поховання віднайдені. А де колись були господарські підвали, функціонує мистецька галерея.

– Які цікаві факти є про криницю в монастирі капуцинів?

– Вона знаходиться у старому монастирі. Цікавий факт, що про неї ніхто не знав. Точніше мало знали. Ця верхня частина над підлогою була зруйнована. У радянські часи на території сучасного університету була школа-інтернат, тут, над криницею була там кімната, де спали діти. Криницю віднайшли вже в часи академії, випадково, під час ремонтних робіт. Тепер вона є цікавим об’єктом нашої експозиції.

– Що символізують статуї на території академії та ким вони були зведені?

– Статуї, які ми бачимо по дорозі до корпусу – це Сократ, Платон та Аристотель. Це філософи давньогрецькі. А оскільки філософія – це давня наука, яка вивчалась і в Острозькій академії 16 століття, і вивчається в Острозькій академії 21 століття, то скульптор Віктор Архипов виготовив ці скульптури для того, щоб прикрасити парк університету.

– Чи проводились якісь розкопки на території сучасної академії, якщо так, то що знаходили?

– На території академії розкопки не проводилось. Проводилась розчистка підземель. Власне, під час розчистки знайдено було кістки людей, які були поховані колись у підземеллях; було знайдено декілька предметів посуду; були знайдені кахлі від старого каміну, або печі. Ну і таке цікаве ядро. Ніхто не знає, для чого воно використовувалось, і як воно потрапило в наші підземелля. Зараз це все знаходиться в експозиції в нас, у кімнаті пам’яті.

– Чому потрібно відвідувати такі історичні місця та музеї?

  • Чому потрібно? Це дуже глобальне питання, воно так на годину двадцять лекції. Я вважаю, що відвідувати історичні місця та музеї потрібно, бо це необхідна, взагалі природня потреба людини знати своє коріння, знати більше інформації, знати минуле. Якщо ми не знаємо минулого, то не розуміємо, хто ми. Це, абсолютна, мені здається, потреба, як їсти, пити, так і відвідувати історичні місця.

Що робити, щоб залучити більше туристів до Острога?

  • Щоб залучити більше туристів до Острога, потрібно працювати. Що робити? Любити своє місто, робити його кращим. Все місто повинне працювати на імідж Острога. Тоді приїде багато туристів.
  • 53283528 1183011615191134 6483950812094529536 o

До слова, Музей історії Національного університету «Острозька академія» - один з небагатьох університетських музеїв, що працює не лише як навчальна база для студентів та викладачів університету, але й здійснює екскурсійне обслуговування для усіх охочих. Музейний комплекс складається із шести тематичних експозицій, які розташовані у різних приміщеннях університету. Екскурсійний маршрут передбачає відвідання зали, присвяченої історії Острога та Острозької академії від XVI ст. до наших днів, студентсько-викладацького храму преподобного Федора Острозького з цікавою колекцією іконопису XVIII-XIX ст. та колекцією стародруків і рідкісних книг. А також: кімнати пам’яті з монастирською криницею підземель монастирського костелу XVIII ст. та підвальних приміщень, в яких знаходиться мистецька галерея зі змінними виставками. Завершальним пунктом екскурсії є відвідання наукової бібліотеки Острозької академії, яка є гордістю університету. Підземна мистецька галерея, розташована в монастирських підземеллях XVIII ст., – найновіший і найбільш динамічний експозиційний підрозділ музею, адже практично щомісяця у ній проходить нова мистецька подія. У галереї виставляються авторські професійні роботи українських та зарубіжних митців. Відвідання галереї входить в комплекс екскурсії по університету, але вона становить і цілком самостійну музейну експозицію.

Розмовляла Соломія КОСТЕНКОВА

Коментарі:

  • Facebook
  • Життя і Слово

Додати коментар


Захисний код Оновити