???????????

авторизуйтесь через:

     
або

використовуючи адресу e-mail

Расширения Joomla

За прийнятою класифікацією пам’ятки історико-культурної спадщини відносяться до кількох груп. Значна їх частина – пам’ятки архітектури. Здебільшого, це культові споруди. Їх (без комплексу Межиріцького монастиря) – 25. З них 12 церков датується XVIII ст. (в селах Білашів, Бродів, Завизів, Милятин, Михалківці, Могиляни, Почапки, Розваж, Сіянці, Теремне, Українка, Хорів), 8 збудовані в XIX ст., а церкви в селі Верхів, Вілія, Волосківці, Мощаниця – на поч. XX ст., та в селі Вельбівно – після Другої світової війни.

Всі церкви (крім мурованої в селі Хорів) дерев’яні. При церквах в селах Завизів, Михайлівка, Українка збереглися дзвіниці. Церкви в селі Милятин, Розваж, Сіянці взяті на державний облік ще в 1963 р., а  в  селі Михалківці  в 1979 році і отримали статус пам’яток загальнонаціонального значення. Інші в 1990 році зареєстровані, як пам’ятки місцевого значення. А церкви в селі Вельбівно, Грозів, Країв (і дзвіниця), Кутянка, Лючин, Мощаниця, Оженіно, Українка і дотепер не внесені в реєстр пам’яток архітектури, в тому числі і церква в селі Українка, яка збудована в кінці XVIII ст. З усіх вищеназваних церков найдавніша за часом спорудження є, очевидно, Троїцька церква в селі Михалківці, яка датується 1740 роком.

В списку сакральних пам’яток архітектури району, складеному київськими архітекторами О. Годованюк і В. Завадою під час обстеження пам’яток в 1979 році зазначені також дерев’яна каплиця XIX ст. в селі Милятин і мурований костел в селі Українка.

Є в районі кілька пам’яток цивільної архітектури. Це мурований будинок управителя 1830-х років та школа лісництва першої половини XIX ст. в селі Верхів (пам’ятки місцевого значення) та руїни замку XV – XIX століть в селі Новомалин (пам’ятка національного значення). В списку О. Годованюк  і  В.Завади зазначені муровані місток колишньої садиби XVIII ст. і млин 20 –х, 30 –х років XX ст. в селі Українка, брама і мури XVIII ст. Петропавлівської церкви в селі Хорові, ворота та огорожа Покровської церкви в селі Лючин та кам’яниця XVIII ст. в селі Країв.

До пам’яток історії відносяться будинок, де жив письменник Микола Островський та будинок, де була школа, в якій він навчався (с. Вілія).

Окрема група пам’яток – могили радянських льотчиків в селах Білашів і Верхів та братські могили періоду Другої світової війни в селі Милятин, Оженіно, Теремно і Вельбівно.

Серед монументів – найбільша група пам’яток – це пам’ятники землякам, які загинули під час Другої світової війни та в роки після воєнних лихоліть. Такі скромні обеліски стоять в 31 селі. На державному обліку – пам’ятний знак на честь перемоги російських військ над турецькими під Ізмаїлом, споруджений в 1855 році.

До пам’яток монументального мистецтва відносяться поки що існуючі пам’ятники М.Островському в селі Оженин (робота скульптора Крвавича) та в селі Вілія (скульптор Харечко).

Для повноти інформації варто згадати, що в районі існувало 8 пам’ятників Леніну, які були демонтовані задовго до закону «Про декомунізацію», зважаючи на їх низьку художню цінність.

Пам’ятки трудової діяльності – це вітряк в селі Михалківці та водяні млини кінця XIX ст. в селах Вілія та Межиріч (в минулому році, на жаль, розібраний якимось власником – телепнем з вищою освітою, так що на згадку про нього залишився лише проект реставрації, виконаний львівською філією «Укрпроектреставрації» в 1988 році на замовлення заповідника). В переліку пам’яток – ландшафтно-архітектурний комплекс в селі Верхів та парк в селі Новомалин.

Серед пам’яток оборонного зодчества в списку О. Годованок і В. Завади значаться земляні вали замку XVI- XVIII ст. в селі Мощаниця.

Найбільшу групу пам’яток становлять пам’ятки археології (які, до речі, згідно законодавства не підлягають приватизації, а місця їх розташування вилучаються з земель сільськогосподарського обробітку). Кілька десятків їх взято  на державний облік, а ще більше підлягають паспортизації. Однак, оскільки в Україні масового поширення набуло таке ганебне явище, як мародери з металошукачами, які завдають непоправної (з точки зору наукового значення пам’яток) шкоди, археологи – науковці стараються не робити інформацію про такі пам’ятки загальнодоступною.

Окремо слід згадати нашу «перлину» в намисті пам’яток району –  видатний архітектурний комплекс Межиріцького монастиря – фортеці XV-XVIII ст. Він складається з Троїцької церкви, келій надворітньої дзвіниці, південно- східного корпусу і криниці. Монастир оточений мурами з чотирма кутовими шестигранними двоярусними баштами. В селі збереглися потужні земляні вали, які розходяться в два боки від напівзруйнованої кам’яної Заславської брами (загальною протяжністю 2 кілометри 150 метрів). Неподалік брами – єдиний зразок архітектури малих форм XVII ст. в Україні – піч, яка призначалась для кип’ятіння смоли під час облоги. На околиці села – коронаційний стовп, встановлений 1779 році в пам'ять про коронацію родової ікони князів Острозьких з Троїцької церкви, де вона знаходиться і тепер.

Стосовно проблем, пов’язаних зі збереженням пам’яток в районі, то вони аналогічні тим, що і у всій державі – це хронічне безгрошів’я. Правда, культові споруди підтримуються в належному стані коштом громад. Але інколи ця «турбота» буває настільки надмірною, що пам’ятка перестає  існувати як така (приклад – церква Кузьми і Дем’яна в селі Розваж). Проте, дещо можна зробити і в сучасних умовах. Необхідно взяти на облік пам’ятки, які ще не внесені в державний реєстр, виготовити і встановити на будівлях пам’ятко-охоронні таблиці, а на тих пам’ятках, де вони є, замінити на нові з сучасною державною символікою. (До речі, такі дошки нового зразка, в місті і районі встановлені коштом заповідника поки що лише на пам’ятках, які входять в історико-культурний заповідник). На 25 році незалежності України практично білою плямою залишається (в плані пам’яток) історія визвольних змагань 1917 – 20-х років та історія ОУН – УПА. Поповнюється, на жаль, новими страшними пам’ятками і сучасна історія України. Це стосується і нашого району.


Олександр Бондарчук, заввідділом охорони історико-культурної спадщини, археології та нумізматики історико-культурного заповідника м. Острога


Фото: http://www.panoramio.com/photo/109865176

Коментарі:

  • Facebook
  • Життя і Слово

Додати коментар


Захисний код Оновити