???????????

авторизуйтесь через:

     
або

використовуючи адресу e-mail

Расширения Joomla

95 років тому – 5 лютого 1922 року – в Лукояновському жіночому монастирі Нижегородської єпархії помер Петро Петрович Покришкін (народився в Іркутську 22 липня 1870 року) – визначний архітектор-реставратор і педагог, дійсний член Імператорської археологічної комісії з 1902 року і академік архітектури з 1909 року. Значна частина його науково-реставраційної праці пов’язана з українськими землями та їх храмовими і оборонними пам’ятками архітектури. На основі досліджень Петра Покришкіна архітектор Олексій Щусєв розробив проект, за яким здійснив реконструкцію Свято-Василівського собору в Овручі. Академік провадив часткові розкопки Золотих воріт у Києві. Серед архітектурних пам’яток України, реставрованих за проектом і під керівництвом П. Покришкіна – Юр’єва божниця в Острі, церква Спаса на Берестовій в Києві, мечеть Хан Джамі та інші споруди Ханського палацу в Бахчисараї. 

В 1915 році академік очолив Комісію з вивчення шкоди, завданої пам’яткам архітектури в ході воєнних дій на фронтах Першої світової війни. В ці роки він безпосередньо перебував в зоні військових дій на територіях Буковини, Галичини і Західної Волині, займаючись фотофіксацією, описами та дослідженнями споруд давнини, в першу чергу – храмів.

Академік П. Покришкін став науковим консультантом реставрації замку князів Острозьких у нашому місті. Як відомо, 20 грудня 1912 року проект і кошторис реконструкції Острозького замку, інші матеріали, підготовлені за дорученням Братства ім. князів Острозьких волинським єпархіальним архітектором Володимиром Леонтовичем, були представлені Імператорській археологічній комісії. За рішенням комісії в Острог були відряджені академік П. Покришкін і художник-архітектор Д. Мілєєв, які в січні 1913 року обстежили замкову бу­дівлю. П. Покришкін надав рекомендації щодо ремонту замкового даху зі збереженням його попереднього вигляду, замурування стін замку в місцях обвалів, проведення розкопок нижнього поверху споруди. На підставі пропозицій академіка В. Леонтович подав в археологічну комісію новий проект і кошторис реставраційних робіт, який невдовзі був затверджений. Це відкрило шлях до фінансування широкомасштабних робіт в 1913 – 1914 роках з врятування найціннішої пам’ятки архітектури доби князів Острозьких, які увінчалися відкриттям у замку історичного музею 24 серпня 1916 року.

Академік Петро Покришкін у 1920 році прийняв священицький сан і посаду настоятеля церкви Лукояновського жіночого монастиря Нижегородської єпархії, де і помер 5 лютого 1922 року. 1925 року монастир Лукоянова був знесений разом із цвинтарем, тож могила заслуженого реставратора не збереглася.

Коментарі:

  • Facebook
  • Життя і Слово

Додати коментар


Захисний код Оновити