???????????

авторизуйтесь через:

     
або

використовуючи адресу e-mail

Расширения Joomla

Тринадцятого лютого 1608 року (за юліанським календарем) помер князь Василь-Костянтин Острозький – за своїми офіційними титулами сенатор Речі Посполитої, воєвода київський і маршал землі Волинської, а за неофіційними – некоронований володар Русі-України, верховний протектор Київської митрополії (православної церкви українських і білоруських земель) в складі Константинопольського патріархату, фундатор вищої школи і друкарні в Острозі – домоначальному граді свого княжого роду нащадків Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Данила Галицького. Для тієї частини європейців, що вже перейшли на новий григоріанський календар, це вже був день 23 лютого 1608 року. Але календарна традиція частини православних церков, що зберегли до сьогодні юліанський стиль, вимагає, щоб річниці церковних подій (а до них належить і день кончини канонізованого церквою князя Василя-Костянтина) припадали за григоріанським календарем на день, що відповідає чинній для того століття різниці між обома календарними стилями, а не на той день григоріанського календаря, що відповідав юліанський даті, скажімо, у ХVII ст., коли різниця становила лише 10 діб. Тож за чинним до кінця ХХI ст. григоріанським календарем день пам’яті князя Василя-Костянтина Острозького припадає на 26 лютого, тоді як в позаминулому ХІХ ст. він припадав на 25 лютого, а після 2100 року буде відзначатися вже 27 лютого. А щодо юліанського церковного календаря, то день пам’яті князя Василя-Костянтина вшановується і буде вшановуватися незмінно 13 лютого.

Похований був князь у крипті Острозького Богоявленського собору. Доля надгробку князя і його останків – тема окремої розповіді. 2008 року Українська православна церква Київського патріархату на своєму Помісному соборі канонізувала князя як благовірного. Благовірні – це лик православних святих із монархів та інших правителів, прославлених церквою за праведне життя і служіння вірі (крім тих із них, що стали мучениками – тобто своїм життям засвідчили істинність своєї віри, або страстотерпцями, що постраждали за обставин безпосередньо із сповідуванням християнства не пов’язаних, проявивши при цьому чесноти беззлобності та непротивлення ворогам).

До речі, одним із найбільш шанованих православних святих Сербії і Чорногорії є святитель Василій Острозький (день пам’яті за юліанським календарем 29 квітня – за григоріанським календарем в ХХІ ст. це 12 травня). Святитель – це святий в архієрейському сані. Його світське ім’я Стоян Йованович, жив він у 1610 – 1671 рр. Молодим монахом відвідував православні землі Речі Посполитої (вірогідно, й Острог), збираючи пожертви для православних сербів, що були під владою Османської імперії. 1638 року, після повернення в рідні краї він був висвячений в єпископи і в митрополичому сані очолив православні громади Герцоговини. Через утиски Османської влади залишив митрополичу резиденцію і осів у знаменитій в майбутньому святині – гірському монастирі Острог в Чорногорії.

М. Манько, КЗ «Державний історико-культурний заповідник м. Острога»

Коментарі:

  • Facebook
  • Життя і Слово

Додати коментар


Захисний код Оновити